Kombi Bakımı

08 Temmuz 2019

Kombi bakımı nasıl yapılır, kombi bakımı neden yapılmalıdır, kombi bakımını İzmir Çiğli'de kim yapar?
İzmir Çiğli kombi bakımı Çiğli Su Tesisatı tarafından yapılmaktadır.
Kombiler evlerde duvara monte edilen çok fazla yer kaplamayan ve sessiz çalışma prensibine sahip ısıtma araçlarıdır.

Kombi, peteklerin ve suyun ısınmasını sağlar. Sağlıklı çalışabilmesi içinde belirli aralıklarla kombi bakımı yapılması gerektirir.

Yılda bir ya da iki defa yaptıracağınız kombi bakımı sayesinde hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de uzun vadede kombinizi daha verimli kullanırsınız.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?
Kombi bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, öncelikle kombinin su sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra, kombiyi baştan aşağı kontrol ederek herhangi bir bölmesinde toz birikip birikmediğine bakılmalı, varsa bu kısımlar temizlenmelidir. Hava sirkülasyonunun sağlandığı fan motorunda toz birikmişse küçük bir fırça yardımıyla bu tozlar temizlenebilir. Bacalı kombilerde baca bağlantısı kontrol edilmeli, burada bir tıkanıklık ya da kombinin hava akışını engelleyecek bir arıza varsa gerekli önlemler alınmalıdır. Brülör yakıtın hava ile karıştırılarak verimli bir biçimde yakılmasını sağlayan önemli bir kombi parçasıdır. Kombi bakımı esnasında brülörün yıkanıp tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Kombi bakımında diğer bir önemli nokta kombi filtresinin temizlenmesidir. Aslında bu filtre kombinin bir parçası değildir; kombinin altındaki her iki borunun bulunduğu kısımda yer alır.

Kombi Filtresi Nasıl Temizlenir
Kombi bakımı sırasında yukarıda bahsettiğimiz kombi borularının vanaları kapatılmalıdır. Hemen akabinde kombinin suyu boşaltılmalıdır. Ardında kombi filtresini temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu temizleme işlemi bir diş fırçası gibi kolaylıkla edinebileceğiniz bir eşya ile yapılabilir. Ancak bu noktada deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Filtreyi su ve fırça yardımıyla temizlemeniz yeterlidir. Temizleme işiniz sona erdiğinde filtreyi eski yerine yerleştirip vanaları açarak kombiyi tekrar çalıştırabilirsiniz. Kombinin su akışını gözlemleyerek doğru bir biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol ederek herhangi bir problem yaşanması durumunda yetkili servislerden yardım alabilirsiniz.