Petek Temizliği

08 Temmuz 2019

Peteklerin üstü ısınmıyor, peteklerin altı ısınmıyor ya da bazı petekler ısınıp bazıları ısınmıyorsa artık peteklerin temizlik zamanı gelmiş demektir.

Petek temizliği ısı ve yakıt tasarrufunda çok etkilidir.

Peteklerin Altı Isınmıyor


Kombiden gelen sıcak su peteklere aktarılır. Petekler, suyun ısısını dışarı yansıtarak ortamın ısınmasını sağlar. Su, petek içinde dolaşımını tamamlayınca soğur ve ısınmak için kombiye geri döner.
Boruların içindeki su kapalı bir ortamdadır. İstisnai durumlar dışında, dışardan su girmez veya dışarı su çıkmaz. Kapalı ortamdaki su zamanla kireçlenir. Kireç, borulara ve peteğe yapışır. Petek içinde suyun devir daimi sırasında aşınma meydana gelir. Aşınmanın etkisi ile balçık oluşur. Zamanla bu kireç ve balçık petek dibine çöker. Petek dibine balçık çökünce su oradan geçemez ve suyun geçmediği bölge ısınmaz.

Peteklerin Üstü Isınmıyor


Radyatörler içinde hiç hava bulunmaz. Kombiden gelen su vardır. Bazı nedenlerden dolayı, peteklerin içine hava girebilmektedir. Peteğin içine giren hava, sudan daha hafif olduğu için peteğin üst kısımlarında birikir. Kombiden peteğe su geldiği zaman, peteğin üst kısmında hava bulunduğu için o kısımlara ulaşmaz. Bu nedenle peteklerin altı ısınıyor üstü ısınmıyor sorununu meydana getirir.
Bunun çözümü basittir. Peteklerin havasını alırsanız, petek düzgün olarak ısınacaktır.

Peteklerin Bazıları Isınmıyor


Bazı petekler ısınmıyorsa bu sorun ya kombiden kaynaklıdır ya da kalorifer boruları ile ilgili bir sorun vardır.
Kombi pompası, suyu peteklere pompalamakla görevlidir. Kombi seçimi yapılırken, petek sayısı ve kullanılan kalorifer borusunun uzunluğu hesaba katılmalıdır. Bu durumlar göz önüne alınmazsa, kombi pompasının gücü yetersiz kalabilir.

Bazı petekler ısınmıyorsa bu durum kalorifer borularından da kaynaklanıyor olabilir. Kalorifer boruları kireç ve balçık nedeniyle tıkanabilmektedir. Tıkanıklığın olduğu yere göre, ısınmayan petek sayısı değişebilmektedir. Tıkanıklığın olduğu boruya bağlı kaç tane petek varsa hepsinde aynı sorun görülür.

Bazı peteklerin ısınmama sorunu sizlerin çabası ile çözülebilecek bir sorun değildir. Antakya Nokta tesisat petek ve boru temizliği ile sorunu çözer. Temizlik ile çözülemeyen sorunlarda tesisat düzenleme ve değiştirme işleri Nokta tesisat tarafından yapılabilmektedir.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?


Petek temizliği, petek temizleme makineleri ile yapılmaktadır. Petek temizliği makinesi banyonuzda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır.

* Makine bağlandıktan sonra, bütün peteklerin vanaları kapatılır.
* Kombinin altındaki vanalar kapatılır.
* Temizliği yapılacak peteğin giriş çıkış vanaları açık bırakılır.
* Kalorifer petek temizleme makinesi çalıştırılır.
* Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
* Petek temizliği işlemi bittikten sonra kalorifer tesisatına petek koruyucu ilaç koyulur.
* Daha sonra, kombi altındaki vanalar açılır. Kombi çalıştırılır.
* Peteklerin havası alınır ve işlem tamamlanır.

Kombi petek temizleme işlemi sırasında petekleriniz yerinden sökülmez. Alurad petekler hariç. Çünkü alurad peteklerin içinde zamanla taş benzeri yapılar oluşur. Bu taşların çıkartılması için peteğin yerinden sökülmesi gerekir.