Isı ve yakıt tasarrufunun olmazsa olmazı petek temizliği hakkında Çiğli Su Tesisatı'nın sizlere sunduğu bilgiler.

Petek Temizliği

08 Temmuz 2019

Peteklerin üstü ısınmıyor, peteklerin altı ısınmıyor ya da bazı petekler ısınıp bazıları ısınmıyorsa artık peteklerin temizlik zamanı gelmiş demektir.

Petek temizliği ısı ve yakıt tasarrufunda çok etkilidir.

Peteklerin Altı Isınmıyor


Kombiden gelen sıcak su peteklere aktarılır. Petekler, suyun ısısını dışarı yansıtarak ortamın ısınmasını sağlar. Su, petek içinde dolaşımını tamamlayınca soğur ve ısınmak için kombiye geri döner.
Boruların içindeki su kapalı bir ortamdadır. İstisnai durumlar dışında, dışardan su girmez veya dışarı su çıkmaz. Kapalı ortamdaki su zamanla kireçlenir. Kireç, borulara ve peteğe yapışır. Petek içinde suyun devir daimi sırasında aşınma meydana gelir. Aşınmanın etkisi ile balçık oluşur. Zamanla bu kireç ve balçık petek dibine çöker. Petek dibine balçık çökünce su oradan geçemez ve suyun geçmediği bölge ısınmaz.

Peteklerin Üstü Isınmıyor


Radyatörler içinde hiç hava bulunmaz. Kombiden gelen su vardır. Bazı nedenlerden dolayı, peteklerin içine hava girebilmektedir. Peteğin içine giren hava, sudan daha hafif olduğu için peteğin üst kısımlarında birikir. Kombiden peteğe su geldiği zaman, peteğin üst kısmında hava bulunduğu için o kısımlara ulaşmaz. Bu nedenle peteklerin altı ısınıyor üstü ısınmıyor sorununu meydana getirir.
Bunun çözümü basittir. Peteklerin havasını alırsanız, petek düzgün olarak ısınacaktır.

Peteklerin Bazıları Isınmıyor


Bazı petekler ısınmıyorsa bu sorun ya kombiden kaynaklıdır ya da kalorifer boruları ile ilgili bir sorun vardır.
Kombi pompası, suyu peteklere pompalamakla görevlidir. Kombi seçimi yapılırken, petek sayısı ve kullanılan kalorifer borusunun uzunluğu hesaba katılmalıdır. Bu durumlar göz önüne alınmazsa, kombi pompasının gücü yetersiz kalabilir.

Bazı petekler ısınmıyorsa bu durum kalorifer borularından da kaynaklanıyor olabilir. Kalorifer boruları kireç ve balçık nedeniyle tıkanabilmektedir. Tıkanıklığın olduğu yere göre, ısınmayan petek sayısı değişebilmektedir. Tıkanıklığın olduğu boruya bağlı kaç tane petek varsa hepsinde aynı sorun görülür.

Bazı peteklerin ısınmama sorunu sizlerin çabası ile çözülebilecek bir sorun değildir. Antakya Nokta tesisat petek ve boru temizliği ile sorunu çözer. Temizlik ile çözülemeyen sorunlarda tesisat düzenleme ve değiştirme işleri Nokta tesisat tarafından yapılabilmektedir.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?


Petek temizliği, petek temizleme makineleri ile yapılmaktadır. Petek temizliği makinesi banyonuzda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır.

* Makine bağlandıktan sonra, bütün peteklerin vanaları kapatılır.
* Kombinin altındaki vanalar kapatılır.
* Temizliği yapılacak peteğin giriş çıkış vanaları açık bırakılır.
* Kalorifer petek temizleme makinesi çalıştırılır.
* Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
* Petek temizliği işlemi bittikten sonra kalorifer tesisatına petek koruyucu ilaç koyulur.
* Daha sonra, kombi altındaki vanalar açılır. Kombi çalıştırılır.
* Peteklerin havası alınır ve işlem tamamlanır.

Kombi petek temizleme işlemi sırasında petekleriniz yerinden sökülmez. Alurad petekler hariç. Çünkü alurad peteklerin içinde zamanla taş benzeri yapılar oluşur. Bu taşların çıkartılması için peteğin yerinden sökülmesi gerekir.

Devamını Oku
İzmir Çiğli'de tuvalet tıkanıklığı nasıl giderilir neler yapılmalıdır?

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

08 Temmuz 2019

Tuvalet Tıkandı Nasıl Açarım?
Endişe etmenize gerek yok. Antakya'nın lider tesisat firması Nokta Tesisat tuvalet tıkanıklıklarında en hızlı çözümü sizlere sunmaktadır.


Tuvalet Neden Tıkanır?
* Islak mendillerin tuvalet giderine atılması, tuvaleti tıkar
* Rulo halinde atılan tuvalet kağıtları, giderleri tıkar
* İçine kaçırılan sert cisimler tuvaleti tıkar
* Poşetler, temizlik bezleri, kadın pedleri, çocuk bezlerinin gidere atılması tuvaleti tıkar
* Kum, toprak gibi cisimler tuvaleti tıkar
* Erimeyen kağıt havlu atılması tuvaleti tıkar
* Alçı, çimento gibi kalıtsal maddeler tuvaleti tıkar

Yukarıdaki sebepler dışında da bazen tuvaletler tıkanabilir. Görüntülü tıkanıklık açma sistemlerimiz sayesinde tuvalet tıkanıklıklarını kırmadan ve kolay bir şekilde giderebiliyoruz.

Tuvalet tıkanıklıklarında ne yapmam lazım?


İlk önce gözlemleyin. Su yavaş yavaşta olsa akıyorsa basit bir şekilde sorunu çözebilirsiniz.
Tazyikli su, sıcak su ya da lavabo açıcı maddeler basit tıkanıklıkları gidermek için etkili olabilir. Ayrıca bir pompa yardımıyla basınç oluşturup tıkanıklığı açabilirsiniz.

Eğer su hiç gitmiyorsa İzmir Çiğli Su Tesisatçısı olan firmamız Ateş Su Tesisatı ile irtibata geçebilirsiniz. Sorununuz en kısa sürede uzman ekibimiz ve ekipmanlarımız ile çözülmüş olacaktır.

Tuvalet Geri Taşıyorsa


Bunun sebebi logarınızın tıkanmış olmasıdır, bina logarı tıkalı olduğunda geri taşma yapar, yada 3. kattaki bir dairede oturuyorsanız, 4. kattaki komşunuz tuvaleti kullandığında sizde taşma yapıyor ise, sizin tuvalet kanallarınızın tıkalı olduğu anlaşılır.
Tuvaletler taşma yaparken aynı şekilde lavabo giderlerinden, duş giderlerinden ve yer süzgeçlerinden de taşma yapabilir, hepsi tek bir gider kanalına bağlı olduğu için, herhangi bir gider kanalı tıkanıklığında hepsi birden taşma yapabilir.

Devamını Oku
İzmir Çiğli'de kombi bakımınızı emin ellerde yaptırmak için tek adres Çiğli Su Tesisatı

Kombi Bakımı

08 Temmuz 2019

Kombi bakımı nasıl yapılır, kombi bakımı neden yapılmalıdır, kombi bakımını İzmir Çiğli'de kim yapar?
İzmir Çiğli kombi bakımı Çiğli Su Tesisatı tarafından yapılmaktadır.
Kombiler evlerde duvara monte edilen çok fazla yer kaplamayan ve sessiz çalışma prensibine sahip ısıtma araçlarıdır.

Kombi, peteklerin ve suyun ısınmasını sağlar. Sağlıklı çalışabilmesi içinde belirli aralıklarla kombi bakımı yapılması gerektirir.

Yılda bir ya da iki defa yaptıracağınız kombi bakımı sayesinde hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de uzun vadede kombinizi daha verimli kullanırsınız.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?
Kombi bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, öncelikle kombinin su sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra, kombiyi baştan aşağı kontrol ederek herhangi bir bölmesinde toz birikip birikmediğine bakılmalı, varsa bu kısımlar temizlenmelidir. Hava sirkülasyonunun sağlandığı fan motorunda toz birikmişse küçük bir fırça yardımıyla bu tozlar temizlenebilir. Bacalı kombilerde baca bağlantısı kontrol edilmeli, burada bir tıkanıklık ya da kombinin hava akışını engelleyecek bir arıza varsa gerekli önlemler alınmalıdır. Brülör yakıtın hava ile karıştırılarak verimli bir biçimde yakılmasını sağlayan önemli bir kombi parçasıdır. Kombi bakımı esnasında brülörün yıkanıp tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Kombi bakımında diğer bir önemli nokta kombi filtresinin temizlenmesidir. Aslında bu filtre kombinin bir parçası değildir; kombinin altındaki her iki borunun bulunduğu kısımda yer alır.

Kombi Filtresi Nasıl Temizlenir
Kombi bakımı sırasında yukarıda bahsettiğimiz kombi borularının vanaları kapatılmalıdır. Hemen akabinde kombinin suyu boşaltılmalıdır. Ardında kombi filtresini temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu temizleme işlemi bir diş fırçası gibi kolaylıkla edinebileceğiniz bir eşya ile yapılabilir. Ancak bu noktada deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Filtreyi su ve fırça yardımıyla temizlemeniz yeterlidir. Temizleme işiniz sona erdiğinde filtreyi eski yerine yerleştirip vanaları açarak kombiyi tekrar çalıştırabilirsiniz. Kombinin su akışını gözlemleyerek doğru bir biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol ederek herhangi bir problem yaşanması durumunda yetkili servislerden yardım alabilirsiniz.

Devamını Oku
Kameralı su kaçağı tespiti, kırmadan dökmeden su kaçaklarını buluyoruz. İzmir Çiğli başta olmak üzere tüm İzmir Karşıyaka bölgesine 7/24 hizmet vermekteyiz.

Kırmadan Dökmeden Kameralı Su Kaçağı Tespiti

08 Temmuz 2019

Hiçbir darbeye maruz kalmadan fayans ya da duvarın içinde bulunan su borularında gelen arıza haliyle bizleri şaşırtabilir. Su Tesisatı arızalarında doğru tespit ve sonrasında kalıcı çözüm en önemli faktördür. Su kaçağı tespit cihazları su kaçağının türüne göre kullanılmaktadır. Kameralı su kaçağı tespiti cihazları sadece atık su kaçağında kullanılmaktadır. Boru içine gönderilen su kaçağı tespiti cihazının ekranında borunun iç kısmında bir sorun olup olmadığı görülmektedir.

Günümüzde su kaçağı tespiti sektörünün yaygınlaşmasından dolayı kameralı su kaçağı tespiti bir terim haline gelmiştir. Öyle ki tuvalet tıkanıklığı işlemine gittiğimiz servislerde müşterilerimiz bazen kamera yardımı ile mi tuvalet tıkanıklığını açacaksınız diye sormaktadırlar. Yukarıda da anlattığımız gibi görüntülü tespit cihazları pis su kaçağı tespiti işinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, pis su gider hattı görüntüleme, rögar görüntüleme işlemlerinde kullanılmaktadırlar.

Su kaçağının oluşumunun başlıca nedenleri şunlardır:

  • Kalitesiz ve aslına uygun kullanılmayan su tesisatı malzemeleri,
  • Niteliksiz işçilik uygulamaları,
  • Aksesuar montaj esnasında su tesisatına verilen zararlar,
  • İnşaat aşamasında döşenen su borularının darbeye maruz kalması,
  • İnşaat aşamasında boruların üstünün çimento oranı yüksek harç ile kapatılması. Ve buna istinaden su tesisatı borusunun genleşme sağlayamadığı için patlaması,
  • Şebekeden ev ve işyerlerinize gelen suyun basınç değerinin yüksek olması,
  • Su tesisatı malzemesinin kullanım ömrünün dolması,
  • Seramik döşemesi esnasında boruların hasar görmesi,
  • Su tesisatı bittikten sonra test yapılmaması, veya doğru test yapılmaması.

 

Kameralı su kaçağı tespiti yapılırken en küçük detaylar dikkatlice incelenmeli, su kaçağına sebebiyet verecek unsurlar doğru tespit edilmelidir. Firmamız servis personellerini doğru bir uygulamalı eğitim sonrası iş sahasına yani ev ve işyerlerinize göndermektedir.

Kameralı su kaçağı tespitlerini büyük bir titizlikle başta İzmir Çiğli olmak üzere İzmir Karşıyaka'nın tüm bölgelerinde 7/24 hizmet vermekteyiz.

Devamını Oku